דורבן העקב – קוץ ברגל

דורבן העקב היא מחלה הגורמת לכאבים עזים המדומים לדריכה על דורבן, המכרסם הקוצני המוכר, או לחילופין למי מאיתנו שאינו מכיר את החיה- לתחושה של קוץ ברגל. הכאבים יופיעו בדרך כלל במעבר ממנוחה לתנועה ובעת הקימה מהמיטה בשעות הבוקר. דורבן העקב היא בעצם דלקת כרונית ברצועה האורכית, היוצרת עצם עודפת בעקב וגורמת לכאב עז בעת הליכה או דריכה על כף רגלנו.

דורבן העקב עלול לגרום למגבלת תפקוד, בשל הכאבים העזים להם הוא גורם, ולעיתים הוא אף משבש לחלוטין את אורח חייהם של ספורטאים ואנשים שעיסוקם קשור בפעילות גופנית. במקרים קיצוניים ונדירים יחסית של החמרה במחלה הבעיה גורמת למצב בו לא ניתן ללכת.

מי בקבוצת הסיכון?
האנשים החשופים למחלה יותר הינם ספורטאים בתחומי האתלטיקה בייחוד אצנים אשר מופעל על רגליהם עומס רב בשל עיסוקם, מי שמבנה כף רגלו שטוח או קשתי מדי (מחלה הנקראת פלטפוס), מי שחווה עלייה דרסטית במשקל הגוף, שמרבית שגרת יומו מאלצת עמידה ממושכת על הרגליים, או שגילו גדול מ- 45, דבר היוצר שחיקה טבעית של הגוף. כמובן שגם סוג ואיכות הנעליים אשר אנו נועלים משפיע, במידה ואנו משתמשים לרוב בנעליים שאינן מתאימות להליכה כמו נעל בעלת סוליה דקה או נעל ללא בולם זעזועים אנו מסתכנים בנזק בלתי הפיך לגופנו.
אבחון המחלה
התלונות השכיחות ביותר של חולים בדורבן העקב הן:
  • כאבים עזים בשעות הבוקר עם הצעדים הראשונים והיעלמותו של הכאב לאחר מספר דריכות.
  • כאבים בעקב לאחר עמידה ממושכת.
  • כאבים בעת עיסוי העקב.

דרכי הטיפול בדורבן העקב

כצעד התחלתי יישלח החולה לבצע צילום רנטגן בכדי לשלול את קיומן של בעיות אחרות העלולות לגרום למחלה, בצילום זה אף ניתן להבחין בזיז שגדל בעקב, במקרה ואכן מדובר בדורבן.

הטיפולים במחלה עצמה מתחלקים לשלושה: טיפול שמרני, טיפול תרופתי ובמקרים חריגים ניתוח.

טיפול שמרני בדורבן העקב- יכלול בתוכו שימוש בקרח בזמן הדלקת, שימוש בנעלים אורטופדיות ובמדרסים המותאמים לטיפול בדורבן העקב, עיסויים באזור העקב, טיפולי פיזיותרפיה ומנוחה.
טיפול תרופתי בדורבן העקב- קיימות תרופות שמטרתן לשכח את הכאבים ולהעלים את הדלקת, תרופות אלו אינן מכילות סטרואידים. בנוסף, ישנן זריקות הניתנות ישירות לעקב במקרים בהן הבעיה חמורה יותר- הם אומנם מכילים סטרואידים אך מקלים על הכאב באופן מיידי. ישנם מטופלים שאף מקבלים סד לשעות הלילה על מנת שיוכלו למתוח את הגיד ולמנוע מהכאב של שעות הבוקר להופיע.
ניתוח להפרדת הקשת מהעקב- מתבצע במקרים קיצוניים בהם הטיפול השמרני והטיפול התרופתי כשלו.
זמן ההחלמה כשישה שבועות, אם כי במקרים מסוימים מתמשכת המחלה וצריך לנקוט בטיפול התרופתי ואף לניתוח.

באדיבות מכון וינברג אורטופדיה – מדרסים