כאבי ברכיים – למה כואבות לנו הברכיים ומה אפשר לעשות?

כאבי ברכיים הם אחד הסימנים הראשונים לבעיות בברכיים, להיווצרות של דלקות ועוד. אצל צעירים וספורטאים כאבי הברכיים עלולים להיגרם כתוצאה מהפעלה לא נכונה, מעומס יתר על כפות הרגליים ומפגיעות גופניות. אצל מבוגרים הכאבים עלולים להיות סימנים לשינויים רקמתיים ולתהליכים ניוונים ושחיקתיים בסחוס המפרקי.

כאבי ברכיים – מהם הגורמים העיקריים לכאבים?כאבי ברכיים

שלושים אחוז מהאוכלוסייה סובלים מדלקת מפרקים ניוונית, יש מספר סוגים של דלקות מפרקים ואצל אנשים שונים הם יכולות להופיע ברמת חומרה זו או אחרת. דלקת מפרקים ניוונית גורמת לכאבים עזים ולפגיעה באיכות החיים. זוהי מחלה הנוצרת בשל שינויים המתרחשים בסחוס המפרקי, שינויים המופיעים בגיל מבוגר או לאחר פציעות של המפרק.

המחלה מתפתחת כתוצאה מהניסיון של הגוף לתקן את נזקי היום יום הנגרמים למפרק בשל השימוש בו. במהלך התיקון הגוף מפריש חומרים הגורמים לגירוי דלקתי וכן בגלל תפריט לא מתאים וגם מבעיות מנטאליות. 

במפרק בריא יש נוזל סינובאלי המשמש כחומר סיכה למשטחים הזזים במפרק, כמקור להזנה של הסחוס וחומר בעל יכולת לספיגת זעזועים. כאשר יש גירוי דלקתי במפרק, הנוזל נפגם ויחד אתו נפגעת היעילות של ההגנה על המפרק.

יש מספר גורמים נוספים המשפיעים על הופעת המחלה, משקל עודף, עומס אינטנסיבי על המפרקים, הליכה למרחקים ארוכים והרמת משאות כבדים, טראומה לאחר חבלות ופציעות, תורשה, זיהומים במפרק ומחלות הורמונאליות שונות.

המחלה מתפתחת באופן איטי. בתחילה מופיעים הכאבים רק בעת פעילות ולאחר מאמץ גופני, אך ככל שהמחלה מתקדמת הכאבים נעשים חזקים יותר, תכופים יותר ואי הנוחות עלולה להיות מורגשת גם בשעות המנוחה ולגרום להפרעות בשינה. בשלבים מתקדמים יותר של המחלה יסבול המטופל מנוקשות או מנפיחות במפרקים.

במצב של כאבים בברכיים, צריך להשתמש במדרסים הגורמים לברכיים להיות במנח האופטימאלי ולקבל בלימת זעזועים טובה. כדאי לשלב את ההליכה עם המדרסים עם נעליים טובות.

בעיות במבנה כפות הרגלים הן סיבה נוספת לכאבי ברכיים. כל מפרק בגוף האדם משפיע על מפרקים אחרים בגוף, ובעיקר על המפרקים הקרובים אליו. בעיות בכף הרגל כמו קריסה של קרסול פנימה ועוד עלולות לגרום לכאבים במפרקים הקרובים, בברכיים.

כדי להתגבר על הבעיות במבנה כף הרגל ולמנוע כאבים יש להתאים מדרסים שישפיעו על סידור המנח, על התנוחה של הקרסול וכתוצאה מכך גם על הברכיים. המדרסים ייתנו מענה גם לבלימת זעזועים המשפיעים לרעה על הברכיים.

לסיכום, אם אתם סובלים מכאבי ברכיים מסיבות שונות, ב"אורתופדיה וינברג" יכולים לעזור לכם! אנו מתמחים בהתאמת מדרסים שיתנו מענה לבעיות רבות וביניהן גם כאבי ברכיים.