טיפול שיגרום לכאבי הרגליים להשתרך מאחור

כמעט כל מי שעסק, או עוסק, בספורט מאומץ, בריצה או בהליכה, מכיר את הרגע הזה שבו קשה פתאום לדרוך על הרגל, שהכאב מתפשט מכף הרגל כלפי מעלה, עד שאי אפשר אפילו לעמוד, שלא לדבר על להמשיך בפעילות ספורטיבית מאומצת ושהתחושה היא ממש כשל שבר  בעצם המופיע יש מאין, ללא טראומה מיידית ומבלי שהעצם ספגה מכה ישירה וחזקה.

שברי מאמץ אלו מופיעים כאשר על השרירים מופעל לחץ מאסיבי ומתמשך, הם נשחקים ומעבירים את העומס לעצם הקרובה אליהם. זו אינה עומדת לאורך זמן בלחצים ולכן נסדקת ונשברת במקומות שונים, מה שמביא לאותה תחושה מוכרת, וכואבת מאוד, של שבר, אם כי לא מדובר על שבר מורכב אלא על שבר אורכי של מספר שבבי עצם, ובעזרת מנוחה טובה, שימוש קבוע בנעליים מתאימות ובעיקר התאמת מדרסי מאמץ איכותיים ומותאמים לכף הרגל אפשר להחלים משבר מאמץ, לחזק את העצמות ולהסתגל לעומסים כבדים יותר המופעלים על העצמות ועל השרירים במאמץ.

באופן הגיוני, עיקר הנפגעים מסוג זה של שברי מאמץ הם חיילים וספורטאים, המתאמנים במשך שעות ארוכות, בכל מיני תוואי שטח ולא תמיד, כאשר מדובר על טירונים צעירים, עם נעליים מתאימות או עם מצב גופני חזק דיו למאמצים מיידיים. הצבא כיום, בניגוד לעבר, הצבא מקל על קבלת נעליים קלות ועל התאמת מדרסים למי שזקוק לכך, אך רצוי שגם חיילים שאינם מרגישים שהם צריכים מדרסים או עזרים מיוחדים, יקפידו לרכוש לעצמם מדרסי מאמץ אורטופדיים ולמנוע, על ידי שימוש בהם, מיני פגיעות ונזקים לכף הרגל, לפרקים ולאגן. הספורטאים, בעיקר אצנים למרחקים קצרים ורצים למרחקים בינוניים וארוכים יותר, צריכים לסגל לעצמם שימוש קבוע בסוג של מדרסי מאמץ שמותאמים לאופי הפעילות הספורטיבית ולאינטנסיביות שלה.

שימוש במדרסי מאמץ חיוני דווקא לשני המסלולים הללו בשל השילוב של אינטנסיביות, מאסיביות ולחץ בלתי פוסק להמשיך קדימה ולהצטיין, מה שמביא למתח נוסף על הגוף, מעבר לעומס הפיזי המתמשך והבלתי פוסק. כאשר לא נעשה שימוש בנעליים ובמדרסים נכונים ומתאימים, השילוב של מתח ומאמץ, ביחד עם עייפות מצטברת, מביא לידי רגישות יתר בעצמות וסיכוי גדול יותר ללקות בשברי מאמץ בדרגות שונות.

התאמת מדרסי מאמץ, כמו גם רכישת נעליים מתאימות לכל סוג פעילות, רצוי שייעשו בליווי אנשי מקצוע כמו אורטופדים או מאמני כושר גופני מוסמכים, היכולים ללמוד מסוג כף הרגל, מניתוח משקל הגוף והמאמצים הנדרשים מהחייל או מהספורטאי, כיצד הגוף יתמודד עם המצב החדש ולהמליץ על מדרסי מאמץ מתאימים ואיכותיים לכל שלב באימון הפיזי, גם למניעת שברי מאמץ אפשריים וגם, כאשר כבר נגרמו השברים הללו והחלימו, למניעת הישנותם וחזרתם. חשוב לזכור, עם זאת, כי שימוש במדרסים אינו תרופת פלא ואינו יכול למנוע נזקים במידה והעומס גדול מדי, צריך להקפיד לנוח היטב, לשתות הרבה ולהתאים את המאמץ לסיבולת הפיזית.

באדיבות מכון וינברג אורטופדיה – מדרסים