מדרסים לחיילים- הסוף לכאבי הגב והרגליים

מהם מדרסים ומדוע החיילים כל כך זקוקים להם?

מדרסים הינם סוג של רפידה (ספידה) אשר ממוקמים בתוך הנעל כאשר כף הרגל ממוקמת בעת העמידה על המדרס עצמו. מדרסים, בשונה מרפידות בנויים בצורה מעט יותר מחושבת ותפקידם להעניק תמיכה אורטופדית לרגל. תפקיד המדרסים הוא לחלק את המשקל בצורה שווה על כפות הרגליים, ולשפר את זרימת הדם בכף הרגל. המדרסים מסייעים בעמידה נכונה, משפרים את היציבות, ומגבירים את תחושת הנוחות בעת הדריכה על הרגל.

מדרסים, תפקידם לסייע גם בעת מאמץ גופני רב, ולשפר את הביצועים, הם משמשים כמעין בולם זעזועים עבור כף הרגל, ומפחיתים את הנזק לכף הרגל ולגב. חשוב מאוד לבצע התאמה טובה ומדוייקת של המדרס לכף הרגל. מאחר וכפות רגליים בנויות בצורה שונה מאדם לאדם חשוב מאוד להקפיד על לקיחה מדוייקת של מדגם כף הרגל, והתאמה של המדרס ישירות לצורה. חיילים, במיוחד חיילים קרביים עסוקים במהלך הטירונות והשירות באימונים, ריצות וקפיצות, ונתונים תחת מאמץ גופני קשה עמוס ומתמיד. מאחר וגופם של החיילים נתון למאמץ גופני חזק הם עשויים לפתח בעיות בריאותיות הקשורות בעיקר לגב לרגליים ולכפות הרגליים.

מדרסים המותאמים במיוחד לחיילים, ונועדו על מנת להקל על הגוף בעת המאמץ הגופני, יכולים למנוע או להפחית מתופעות הלוואי של בעיות אלו.

כיצד השתפרה איכות חייהם של החיילים לאחר התאמת המדרסים?

חיילים אשר הגדילו לעשות, והתאימו מדרסים מבעוד מועד דיווחו על פחות בעיות גב וכאבי רגליים מאשר חיילים שלא עשו שימוש במדרסים. חיילים אשר סבלו מחולשה ברגליים, כאבי גב, כאבי רגליים ותשישות, דיווחו על שיפור ניכר בתופעות הלואי מאז שהחלו להשתמש במדרסים אורטופדיים.

תופעה ידועה ונפוצה בקרב חיילים היא שברי מאמץ. שברים אלו נוצרים כאשר העצם בכף הרגל נתונה ללחץ רב וממושך עד אשר היא קורסת תחת העומס. שברי מאמץ גורמים לכאבים ולסבל רב בקרב החיילים, ומצריכים מנוחה של שבוע לפחות עד להחלמת השבר. מדרסים אורטופדיים לחיילים מסייעים בהפחתת הלחץ והמשקל על העצם ועשויים למנוע את התופעה.

באדיבות מכון וינברג אורטופדיה – מדרסים