כיצד למנוע בעיות אורטופדיות?

אין ספק שהמודעות לתחום האורטופדיה בחיינו הולכת וגדלה עם השנים. מדובר בענף רפואי בן כמעט שלוש מאות שנים שעוסק בשלד גופו של האדם. העצמות, השרירים והגידים המרכיבים אותו ומאפשרים לנו להתנועע לכל צורך ומטרה. התפתחותו של הענף נולדה כמובן מהקשיים בהם נתקל האדם המודרני לאורך השנים בשל הפעלת גוף האדם לצרכים שונים ומשתנים. כל מחלה או טראומה במסגרת הזו, ביניהן שברים, נקעים, דלקות השפיעו על היציבות שלנו כמו גם על התפקוד השלדי. במקביל למסלול הרפואי הזה עולה כפורח כל התחום האורטופדי, הכולל את האביזרים המותאמים לגוף האדם בניסיון למנוע פגיעות כאלה ואחרות או להקל על כאבים ותחלואות באם הם כבר תקפו אותנו.

מספר גורמים עלולים להביא לכדי בעיות אורטופדיות. כך למשל, מאמץ לא סביר על עמוד השדרה בצורת מטען כבד מידי או הורדה של משא בצורה לא נכונה. גם מחלות מולדות עלולות לפגוע בעצמות ובשרירים וכן פעילות גופנית רצופה או לא אחראית ותנוחות קיצוניות ופתאומיות. לעיתים אפילו היווצרות עור קשה בנקודה מסויימת בגפיים מייצר קושי בתנועה, שלא לדבר על ישיבה רצופה המקבעת את הגב העליון והתחתון יחד עם הברכיים, כפות הרגליים והכתפיים. כל אלה הם מקור לרוב הכאבים אשר מלווים אותנו בחיי היום- יום, מסבל בגפיים, דרך בעיות הגב, פציעות ונקעים וכלה אפילו במיגרנות הידועות לשמצה.

נעליים נכונות, מדרסים מקצועיים, כיסא אגרונומי ומנת בריאות

בתחום האורטופדי, אולי יותר מבכל מסגרת רפואית אחרת, יש סיכוי טוב למנוע פציעות ופגיעות גופניות באמצעים רבים וגם לטפל בבעיות קיימות מבלי להגיע לתרופות ולניתוחים. ראשית כל ניתן ללמוד בדרכים רבות להניע באופן מדוייק את הגפיים והגוף כולו במטרה למנוע זעזועים מיותרים, כמובן שהלימוד מתייחס גם ללימוד דרכי התעמלות בהתאם לצרכים ולהעדפות האישיות. כמה שיטות מוכרות כיעילות במיוחד לצורך העניין כמו גרינברג, פלדנקרייז, אלכסנדר ועוד. בנוסף, דיאטה נכונה תציל את השלד מהצורך לשאת משקל עודף לאורך כל היום.

אל כל הדרכים המוצעות מצטרפים כלל העזרים האורטופדיים, מרהיטים ארגונומיים המותאמים למבנה האנושי, דרך מחוכים וגרביים מיוחדים המסייעים בפיזור העומסים על חלקי השלד וכן נעליים ומדרסים אורטופדיים המותאמים למבנה כף הרגל של המשתמש, והכי חשוב מייצרים מערך תומך במטרה לתקן עיוותים ולבלום זעזועים על הגוף עד כמה שניתן.

באדיבות מכון וינברג אורטופדיה – מדרסים