מהם מדרסים ולמה הם חיוניים

המדרסים הם אמצעי עזר לסובלים ממגוון רחב של בעיות. המדרס נמצא בתוך הנעל והנזקק לו עומד עליו כל זמן שהוא נועל את הנעל. ניתן להסיר את המדרס ולהעבירו לנעל אחרת, צעד שרבים נוהגים לבצע. ייצור מדרס נוסף אורך זמן ועלותו גבוהה יחסית.

המדרסים מהווים פתרון אורטופדי נוח למגוון רחב של בעיות שלא ניתן לספק עבורן פתרון ברור ומוחלט, והדרך הטובה ביותר היא לשפר את המצב ככל האפשר ולהקל על הסובלים מהבעיה. מגוון הבעיות מהסוג שתואר לעיל הוא רחב. להלן חלק מהבעיות הללו:

דורבן: הינו בבסיסו דלקת בכף הרגל, כתוצאה מדלקות חוזרות ונשנות. סובלים ממנו בעיקר אנשים המבלים שעות ארוכות על הרגליים או אצנים למרחקים ארוכים. בשלב מסוים מתפתחת מעין "מחט" בעקב, הלוחצת על הרקמות הרכות וגורמת כאב עצום עם כל צעד. הכינוי "דורבן" בא כיון שה"מחט" הזאת דומה בצורתה לדרבן המורכב במגפיהם של רוכבים ומיועד לזרז את הסוס (זה מקור המילה "לדרבן"). אין תרופה או טיפול בדוקים המחסלים את הבעיה הזאת וברוב המקרים ממליצים אורטופדים על מדרסים מותאמים, המקלים את הלחץ על האזור הפגוע ומאפשרים חיים נורמאליים יותר.

סכרת: חולי סכרת, במיוחד בשלבים מתקדמים של המחלה, נוטים לאבד את התחושה בכפות הרגליים. יציבה לא נכונה ודלקות שונות או פצעים המתמתחים כתוצאה ממנה הם מסוכנים מאד ומסתיימים, במקרים רבים, בכריתה של כף הרגל או חלק ממנה. מדרסים מתאימים שיותאמו בזמן הנכון ימנעו היווצרות הבעיות הללו ועשויים להציל את החולה מנקיטת אמצעים חמורים.

בעיות גב ובעיות יציבה: לעיתים מזומנות קורה שמדרסים מותאמים היטב משמשים פתרון יעיל בבעיות יציבה שונות. אנשים היושבים על כיסא גלגלים יכולים לעיתים לעמוד על רגליהם לזמן קצוב, בעזרת מדרסים. אין מדובר בכלל הנכים ואפילו לא בחלקם הגדול, אלא רק בכאלה הסובלים מבעיות מסוימות של יציבה. מדינת ישראל מממנת במקרים רבים את המדרסים הללו כמו גם אמצעי עזר אחרים, כולל כיסא גלגלים ממונע לנזקקים לו.

פלטפוס (Flatfoot) – רגל שטוחה. הסובלים מפגם זה מפתחים, אם הבעיה איננה מטופלת כיאות, בעיות יציבה שונות. גם כאן יכולים מוצרים מותאמים היטב להקל על בעיית היציבה ולמנוע התפתחות בעיות חמורות בעתיד.

סוג נוסף הוא מדרסי הגבהה, שרבים משתמשים בהם כדי לבצע מה שלדעתם ישפר את המראה החיצוני שלהם – להגביה את עצמם, במקרים רבים בכמה סנטימטרים. במקרים רבים מדרסים מהסוג הזה גורמים לא מעט סבל, אבל עם סטייל לא מתווכחים.

התופעות שתוארו לעיל הן רק חלק מהסיבות בגינן נזקקים אנשים למדרסים.

סוגים שונים של מדרסים:

מדרסים עשויים להיות מיוצרים מחומרים שונים, כולל גם עץ ושעם. ישנם מדרסי "מדף" המוכנים מראש על פי מידות של נעליים, ואולם ה אינם עונים על בעיות ספציפיות. הסוג הטוב ביותר של מדרסים עשוי מסיליקון והם בדרך כלל מותאמים אישית לכל מטופל על ידי מומחים בתחום.

חשוב מאד להתאים מדרסים לסוג הספורט בו אנו מתעסקים. מדרסים יכולים להיות גם רב שימושיים וכחלק מציוד לטריאתלון שאנו צריכים לקחת בחשבון. ספורטאים המתאמנים לטריאתלון צריכים מדרסים שיתאימו לשלושת המקצים שלו: שחייה, ריצה ופידול באופניים. על מדרסים כאלו להיות מותאמים לכל הפעילויות ועליהם להיות עמידים בפני מים!

מדרסים מותאמים אישית על ידי מומחים משיגים, ברוב המקרים, את המטרה ומקלים מאד על הכאבים, שהם מלכתחילה הגורם לצורך בהם. עם זאת חשוב להדגיש כי יש לעקוב אחרי התפתחות הבעיות ובמקרה הצורך להתאים להן טיפול חדש. ואולם הדבר נכון תמיד, לגבי כלל הבעיות הרפואיות.

באדיבות מכון וינברג אורטופדיה – מדרסים