שיטות להכנת מדרסים

קיימות שיטות שונות, רמות שונות, וחומרים שונים להכין את המדרסים.
רצוי לדעת מהן השיטות הקיימות להכנת מדרסים, כדי לדעת למה לצפות מכל שיטה
להלן פירוט השיטות להכנת מדרסים:

שיטת המדף

שיטת המדף נעשית לפי תבנית מוגמרת קבועה.
היתרון במוצר זה, הוא שיש בו בלימת זעזועים, דבר שנחוץ לפעילויות מסוימות.
החיסרון במוצר זה, כיוון שהוא נעשה מראש על פי תבנית – קשה לו לתת כל פתרון אמיתי לבעיה קיימת, או למנוע אותה. לכל רגל צריך לתת את התמיכות המתאימות לה. במוצר מדף התמיכות הן סטנדרטיות, ולרוב הן אינן מתאימות למבנה רגל אישי, ששונה מהתכנון המקורי של המדרס.
טכניקת מדרסים (בשיטת המחשב)

בשיטה זו דורכים בעמידה על משטח עם חיישנים (סנסורים), ומקבלים תמונה דו-ממדית של דריכה סטטית. על פי תוצאות התפלגות עומס הדריכה מספקים מדרסי מדף מוכנים מראש, או שנותנים מדרס על פי האינפורמציה הדו-ממדית שנתקבלה.

הטכניקה האמריקאית

הגישה האמריקנית דוגלת במידור – האדם שלוקח את המידות אינו האדם שמייצר את המדרסים. אפילו המעבדה, שמייצרת את המדרסים, מצוייה בדרך כלל מאות ואלפי קילומטרים מהמכון בו נבדק המטופל ונלקחו המידות. בשיטה האמריקנית, שמדרסים מתוצרתה נקראים גם "מדרסים פונקציונליים",העתקת הרגל נעשית כשהרגליים ללא עומס ובמצב נייטרלי – “Neutral Position” – באמצעות חבישה בתחבושות גבס. התוצר הסופי הינו מדרס קשיח, שמתייחס לעקב ולקשת האורכית של כף הרגל בלבד, כשבחלק הקדמי יש ריפוד ישר. על כן נהוג לכנותו גם מדרס "Semi-Rigid" – שכן הוא מדרס לחצי רגל והוא קשיח כולו. זהו מדרס הנמצא מתחת לכף הרגל בלבד, ולא מסביב לה. ההסבר לכך הוא שהפילוסופיה האמריקנית מתייחסת לכל מצב של אי נוחות בכפות הרגליים, כאפשרי לטיפול בדרך של שינוי הדריכה בחלק האחורי של כף הרגל. במדרסים אלה אין ריפוד הולם, דבר קריטי כשמדובר בסוכרת, במחלות מפרקים ובפעילות ספורטיבית.

שיטות ההטבעה (קופסת ספוג)

בשיטות השמרניות העתקת הרגליים נעשית באמצעות הטבעת הרגליים בתוך קופסת ספוג. הדריכה בקופסה היא תלת-ממדית. הספוג שבקופסת המטבע הינו חומר שמקבל את צורת הרגל אך ורק אם הרגל מוכנסת בלחץ.
קיימות מספר גישות לשימוש בקופסת ההטבעה:
1. לדרוך בעמידה לתוך הקופסה. התוצאה המתקבלת – העתקת הדריכה בעומס מלא.
2. לדרוך לתוך הקופסה בישיבה. התוצאה המתקבלת היא העתקת הדריכה בעומס חלקי.
3. להצמיד את קופסת הספוג אל הרגל כשהרגל באוויר. התוצאה המתקבלת באפשרות זו היא העתקת הצורה החיצונית בלבד של כף הרגל כפי שהיא.
השיטות הנ"ל הן סטטיות. ההטבעה בקופסת הספוג היא קלה ומהירה ביותר. הבעיה בשלוש הדרכים הללו לעשיית מדרסים, שהן מעתיקות מצב קיים, וכשהדריכה בעומס מלא – הן מנציחות את שגיאות הלחץ. זאת אומרת, המדרסים לא ישנו את צורת הדריכה של המטופל בצורה אפקטיבית. על כן, השיפור האפשרי בשיטות אלה הוא מוגבל בלבד.

שיטת E.F.S
שיטה וטכניקה ייחודית לוינברג אורטופדיה – צרו קשר

באדיבות מכון וינברג אורטופדיה – מדרסים